Jakie badania może zlecić lekarz?

Jeżeli zgłosimy się do lekarza i dokładnie przedstawimy problem bolesnych piersi, wraz z wszelkimi dodatkowymi obserwacjami (takimi jak wyczuwalność guzków, powiększenie się piersi, występowanie bólu w określonych dniach cyklu), lekarz z pewnością zleci wykonania specjalistycznego badania piersi. W przypadku młodych kobiet (poniżej 35. roku życia) będzie to badanie USG. Natomiast w przypadku kobiet bardziej dojrzałych ? mammografia.

USG

Badanie USG piersi przebiega w pozycji leżącej, w sposób szybki i bezbolesny. Po uprzednim rozprowadzeniu żelu do USG na powierzchni piersi, specjalista wykonujący badanie przykłada sondę i za jej pomocą bada piersi oraz okolicę pach. Wspomniana sonda emituje i przechwytuje fale ultradźwiękowe, a otrzymany dzięki niej obraz wnętrza piersi jest widoczny na monitorze, bezpośrednio połączonym z sondą. Dzięki temu, lekarz ma możliwość uchwycenia wszelkich nieprawidłowości i wykonania ich zdjęcia.

Do badania USG piersi nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Można je wykonać w dowolnym czasie cyklu, aczkolwiek zaleca się pierwszą połowę cyklu, z uwagi na możliwość występowania bolesności piersi w drugiej jego połowie.

Mammografia

Mammografia jest badaniem umożliwiającym wykrycie nowotworu piersi, już na wczesnym stadium jego rozwoju. Dzięki zastosowaniu promieni rentgenowskich, możliwe jest obejrzenie wnętrza piersi.

Badanie mammograficzne może być bolesne, ale jest to tylko chwilowy ból. W trakcie badanie przyjmuje się pozycję stojącą, a piersi umieszczone zostają na specjalnym stoliku mammograficznym. W kolejnym etapie, piersi zostają dociśnięte przy pomocy przeźroczystego tworzywa. Ucisk może wywołać dyskomfort, a nawet ból. Niestety jest on konieczny w celu ujednolicenia struktury piersi i utrzymania ich w prawidłowej pozycji, a także ograniczenia mylnych zaciemnień na zdjęciu, oraz zwiększenia jego ostrości. W efekcie prawidłowo wykonanego badania otrzymuje się dwa zdjęcia każdej piersi ? w płaszczyźnie osiowej i bocznej.

Badanie mammograficzne można wykonać w dowolnym czasie cyklu, ale również zaleca się pierwszą jego połowę (z przyczyn podobnych, jak w przypadku USG). Do badania nie trzeba się przygotowywać, wystarczy jedynie się odprężyć (napięte mięśnie mogą utrudnić wykonanie badania) i pamiętać, aby nie aplikować żadnych kosmetyków na obszar piersi w dniu badania.