Co to jest menopauza?

Słowo menopauza, pochodzi z języka greckiego meno - miesiąc i pausi – przerwa, oznacza dosłownie zatrzymanie miesiączki.

W sensie klinicznym to dzień następujący po zakończeniu ostatniej w życiu kobiety miesiączki, czyli zatrzymanie cyklu menstruacyjnego. Datę tę ustala się wstecznie, po upływie 12 miesięcy bez wystąpienia ponownej menstruacji. Od tego momentu kobieta nie może zajść w ciąże, staje się bezpłodna. Inaczej menopauzę określamy jako przekwitanie, lub klimakterium co również oznacza etap w życiu kobiety między wiekiem prokreacyjnym, a początkiem starzenia się.

W potocznym rozumieniu określenie menopauza obejmuje cały kilkuletni etap przed ostatnią miesiączką. W ciele kobiety zachodzą wówczas wielokierunkowe zmiany hormonalne. Obniżony poziom hormonów jajnikowych estrogenów i progesteronu, manifestuje się dolegliwościami natury fizycznej i psychicznej.

Poprawnie czas wygasania aktywności jajników oraz występowania objawów wypadowych (związanych z deficytem estrogenów) nazywamy okresem okołomenopauzalnym.

Związane z procesem starzenia fizjologiczne zatrzymanie cyklu menstruacyjnego wiąże się z ustaniem czynności jajników oraz wydzielania hormonów jajnikowych: estrogenu i progesteronu.

U Polek średni wiek wejścia w okres menopauzalny to 51 lat, a okres okołomenopauzalny trwa od 1 roku do 2 lat. Ustanie miesiączkowania zostaje poprzedzone okresem nieregularności cyklu oraz zmianami całej regulacji neurohormonalnej organizmu kobiety. Zbyt niski poziom estrogenów powoduje uderzenia gorąca, bezsenność i huśtawki nastroju. W późniejszym okresie może również odpowiadać za rozwój osteoporozy oraz atrofię pochwową.

Nie wszystkie kobiety w równym stopniu odczuwają objawy menopauzy. Około 30% z nich nie odczuwa innych objawów, niż zatrzymanie miesiączki. Niestety również u 30% kobiet objawy okresu około menopauzalnego są bardzo intensywne i długotrwałe.