Anatomia gruczołu piersiowego

Piersi kobiety (gruczoł sutkowy - mamma, w liczbie mnogiej: mammae) składa się z tkanki gruczołowej, tkanki łącznej oraz tkanki tłuszczowej. Część gruczołowa formuje się w płaty (w ilości 15-20), będące zgrupowaniem gruczołów pęcherzykowych. Każdy płat gruczołowy i każdy gruczoł ma swój przewód mleczny (ductus lactiferus). Przewody te, tuż przed brodawką sutkową rozszerzają się w zatokę mleczną. Wydzielina z gruczołu sutkowego (w tym wypadku: mleko) zawiera między innymi cytoplazmę i błonę komórkową; komórka gruczołowa zmniejsza się wskutek wydzielania. Te rozgałęzione, wyłożone jedną lub dwiema warstwami nabłonka przewody opróżniają się do brodawki sutka (papilla mammae, papilla).

Gruczoł sutkowy rozgałęzia się jak drzewo w gałęzie i liście. Na końcu rozgałęzionego przewodu mlecznego znajdują się płaciki, ze swoimi końcowymi pączkami (ujściami). Boczne gruczoły sutkowe, które nie produkują mleka, mają stosunkowo mało ujść. Leżą one wraz z przewodami mlecznymi jak małe wysepki w masie tkanki łącznej, która łączy wszystkie pojedyncze gruczoły z ciałem sutka, znacznie powiększonym przez tkankę tłuszczową. U kobiet, które rodziły, gruczoły sutkowe mają o wiele wyraźniejsze rozgałęzienia przewodów mlecznych i znacznie więcej ujść niż u kobiet, które nie rodziły.

Gruczoły sutkowe produkują mleko. Regulowane hormonalnie, zaczynają produkcję mleka (laktację) natychmiast po porodzie. Istotną rolę odgrywa hormon prolaktyna. Ciągłość produkcji mleka zależy też od stymulacji poprzez ciągłe karmienie.

W trakcie cyklu miesięcznego pierś podlega zmianom: w drugiej połowie cyklu, po owulacji, przewody mleczne rozprostowują się i tkanka piersi gromadzi więcej płynu, wskutek czego pierś staje się większa. Zmiany te spowodowane są zmiennym profilem hormonalnym w czasie cyklu. W okresie ciąży przewody mleczne rozprzestrzeniają się w coraz większym stopniu, a tkanka łączna piersi jest spychana do tyłu. Wskutek tego piersi stają się znacznie większe, ale nadal są miękkie w dotyku.

anatomia kobiecych piersi, anatomia piersi, estogen i bol piersi, kiedy zaczyna spadać progesteron, mastopatia mastodynia przyczyna, Prolaktyna, Cykl menstruacyjny, Zaburzenia cyklu, Samobadania piersi, Leczenie bólu piersi Według: "Gynäkologie und Geburtshilfe" Heinrich Schmidt-Mathiesen, Hermann Hepp