Symptomy i dolegliwości PMS

W przypadku każdej pacjentki zespół napięcia przedmiesiączkowego stanowi odmienny kompleks dolegliwości fizycznych i psychicznych, które pojawiają się w ostatnich 6-8 dniach przed miesiączką. Dolegliwości ustępują z chwila wystąpienia miesiączki. Około jednej trzeciej wszystkich kobiet w wieku 30-50 lat cierpi na lżejsze lub silniejsze objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Rzadziej dotyka to kobiet młodszych. Około 15% pacjentek u ginekologów zgłasza samoistnie problem z objawami PMS.

Symptomy i dolegliwości

Wśród dolegliwości fizycznych najpowszechniejsze jest obrzmienie jednej lub obu piersi, któremu towarzyszy bolesne napięcie i wrażliwość na dotyk (mastodynia). 70% kobiet z syndromem przedmiesiączkowym ma mastodynię. W niektórych przypadkach występuje wydzielanie mleka z brodawek lub laktacja (galactorrhoea). Mniej więcej połowa kobiet z syndromem przedmiesiączkowym skarży się na dolegliwości gastryczne i ból w dole brzucha, mówiąc o mdłościach, uczuciu wypełnienia, wzdęciach i zatwardzeniu. Wskutek zwiększonej akumulacji wody w tkankach waga ciała może wzrosnąć od 0,5 kg do 4 kg, ubrania stają się ciasne, pojawiają się obrzęki dłoni, twarzy i goleni.

U jednej trzeciej kobiet cierpiących na tę dolegliwość występują bóle głowy i migreny (nagły ból z jednej strony głowy), jak też zaliczane do tak zwanych symptomów autonomicznych uderzenia gorąca i zaburzenia krążenia. Symptomy te są przypisywane zaburzeniom autonomicznego układu nerwowego. Kobiety o chwiejnym układzie autonomicznym są znacznie bardziej zagrożone dolegliwościami syndromu przedmiesiączkowego. (symptomy opisane po zestawieniu).

Jakie są objawy PMS?

Zaburzenia cyklu menstruacyjnego jak i szczególny rodzaj zaburzeń określany terminem syndromu napięcia miesiączkowego - PMS (Premenstrual Syndrome), dotyczy większości kobiet w okresie rozrodczym.

Odnotowano ponad 150 różnych objawów:

Oprócz wymienionych: ogólne złe samopoczucie, zaburzenia snu, uderzenia gorąca, zaburzenie krążenia, dolegliwości sercowe, napięcie mięśni.